top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

TOP 7: Hodinky pre petrolheada


Možno sa mnohí spýtajú čo vôbec majú spoločné hodinky a autá? Ale niečo sa predsa len nájde, inak by sme tu nemali ani nasledujúci výber a už vôbec by mi neskrsla v hlave myšlienka niečo takéto napísať. Ale všetko si pekne postupne vysvetlíme a ozrejmíme. A prečo TOP 7? Pretože TOP 5 už dnes máte všade, u mňa vždy dostanete niečo viac.Už v prvopočiatkoch automobilizmu sa prejavila rivalita, ľudstvu daná vlastnosť, a odohrali sa aj prvé preteky. Pozície od prvého po posledného je samozrejme ľahké určiť, ale až do dnešných čias je najpresnejšou veličinou merania práve čas. Tomu sa prispôsobovali postupne aj výrobcovia hodiniek, od tých najznámejších značiek až po tie bežné. Mechaniky, automaty, quartz, meca-quartz sú výrazy, ktorými vás zaťažovať nebudem, koniec koncov nie sme hodinári.

Dnes už ručičkovú klasiku nahradili digitálne údaje zašité niekde v rohu obrovských obrazoviek

Rovnako aj výrobcovia automobilov sa prispôsobili a hodinky, ideálne aj so stopkami sa začali v minulosti objavovať v interiéroch automobilov. Áno, dnes už ručičkovú klasiku nahradili digitálne údaje zašité niekde v rohu obrovských obrazoviek. Našťastie tu ale máme stále automobilky ako Porsche, Bentley alebo Rolls-Royce, ktoré Vám (za nemalý príplatok síce) doprajú mechanický tikot hodín na palube vášho štvorkolesového miláčika, ak chcete ušetriť tak Vám to ponúkne aj VW Passat.

Rolls-Royce bez ručičkových hodín by stratil poriadnu dávku zo svojej aristokracie...

Ďalším dôvodom je, že hodinky sú v podstate jediným opodstatneným šperkom muža, ak si odmyslíme manželskú obrúčku. Všetko ostatné je už iba nepodstatný doplnok, ozdoba. Navyše si každý vyberá dizajn hodiniek podľa svojich osobných preferencií a potrieb, aj preto je svet hodiniek tak rozmanitý.


Čo by sa ale milovníkom jazdy a áut hodilo, sú dve funkcie, tzv.komplikácie v hodinárskom slovníku. Prvou sú stopky resp.chronograf a tie sa v dnešnej dobe neobmedzujú len na obyčajné počítanie sekúnd a minút, podaktoré modely zvládnu už dokonca aj zlomky sekúnd. Väčšinou ich rozoznáme podľa viacerých ciferníkov, ktoré separátne merajú minúty, sekundy a ich zlomky. Zaujímavosťou je, že v minulosti to bola výhradne funkcia pánskych racingových alebo leteckých hodiniek.

Dobrý vkus na hodinky mal aj S.McQueen, tu konkrétne Tag-Heuer Monaco. Žialbohu mimo naše cenové rozpätie

Chronograf je v mnohých prípadoch doplnený aj tzv.tachymetrom, ktorý bez chronografu nemôže existovať. Je to číselná stupnica vyznačená po obvode lunety, ktorá slúži na dva účely. Tým prvým je meranie priemernej rýchlosti, kde vychádzame zo vzorca T=3600/t, kde veľké T označuje hodnotu na tachymetri a malé t nameraný čas v sekundách. 3600 je konštanta počtu sekúnd za hodinu. Pre príklad, ak na diaľnici pri jednom kilometrovníku stlačíte tlačidlo stopiek a o ďalší kilometer ich vypnete, sekundová ručička vám na tachymetri ukáže vašu priemernú rýchlosť.

Druhou možnosťou je je zistenie množstva práce, ktoré ste schopní vykonať za jednu hodinu. Ak si odmeriate svoju rutinnú úlohu, ktorá napríklad trvá 40 sekúnd, tak tachymeter sa zastaví na čísle 90. To znamená že ak všetko pôjde po masle, neunavíte sa alebo si neodbehnete, tak týchto 40-sekundových úloh zvládnete za hodinu 90.


Tak už viete ako si hodinkami uľahčiť život, viete čo ich spája s autami a môžeme sa ísť pozrieť na výber. Vopred upozorním, že tento výber nezahŕňa kúsky so štvorcifernou cenovkou a tie najexkluzívnejšie značky, o tých možno nabudúce. Snažil som sa držať pri zemi a pri cenovo relatívne dostupných modeloch, rovnako som sa snažil v tomto rozmedzí zabrať ako klasické značky, tak aj menšie spoločnosti, ktorých kúsky sám vlastním a viem ich reálne zhodnotiť.


Straton Curve Chrono


Pôvodný názov mal byť Targa, ale Porsche sa ohradilo svojimi autorskými právami na tento názov

Začnem na úvod mojim vôbec prvým a najobľúbenejším kúskom, ktorý sa ku mne dostal cez kampaň na Kickstarteri. Dostupný je na stránke výrobcu alebo pri troche šťastia cez českú stránku Racelife.cz. Zakladateľ značky Straton svoje portfólio úspešne rozširuje o ďalšie modely, Curve však bol jeden z prvých. Zaujímavosťou je, že pôvodný názov mal byť Targa, ale Porsche sa ohradilo svojimi autorskými právami na tento názov, takže holt smola, nosím na ruke zákrutu (curve angl. - zákruta).

Straton Watch dovoľujú do istej miery personalizáciu svojich hodiniek, na výber je pri každom z modelov veľkosť puzdra a niekoľko farebných vyhotovení. V prípade modelu Curve je momentálne dostupný už len hybridný strojček Meca-Quartz, ktorý vyvinulo Seiko a kombinuje presnosť Quartzu s mechanickým chronografom. Ja som ešte stihol model s automatickým strojčekom NE88 v čiernom DLC prevedení a oranžovými detailami. Využívam hlavne kožený „pretekársky“ remienok, v balení som však dostal aj dva kusy NATO remienkov podľa vlastného výberu. To Straton Watch stále ponúka, k hodinkám si môžete dokúpiť či už NATO remienok, kožený alebo kovový.

Priemer púzdra je 42 milimetrov, ciferník s hlavnými číslicami má po stranách ešte dva menšie s odpočtom minút pre chronograf a 24-hodinový ukazovateľ, samozrejmosťou je zafírové sklíčko. Na ľavej strane je koliesko pre otočnú lunetu, vpravo je spínač a nulovanie chronografu a ďalšie otočné koliesko pre nastavenie času a dátumu. V spodnej časti ciferníka sa usadilo dátumové okienko. V prípade môjho exempláru je zadná časť tela presklená a odhaľuje tak krásku automatického strojčeka. Straton ale aj v prípade kovového zadného krytu dizajnovo nenudí a väčšinou je tam vyobrazená silueta disku kolesa klasických áut. Cena sa pohybuje momentálne na úrovni 499 dolárov, teda po prepočte 412 Eur.

Milovníci áut a hodiniek ocenia hlavne retro dizajn spolu so štýlovým koženým remienkom, dostatočný výber farebných kombinácii a vo svojom okolí tak budú nosiť na ruke jedinečný kúsok.


Certina DS Podium Chrono Racing Edition (ADAC GT Edition)

Certina je švajčiarsky výrobca hodiniek s tradíciou už od roku 1888 a v súčasnosti patrí do skupiny Swatch. Pravidelne je sponzorom a oficiálnym časomeračom viacerých športových podujatí vrátane tých automobilových. V minulosti sa objavili limitované edície pre WRC šampionát rallye, nedávno edícia Yamaha, no a medzitým sa objavila aj Racing Edition, niekde nazývaná aj ADAC GT Edition. Nebudeme ju nazývať limitovanou, nakoľko počet vyrobených kusov nebol známy, zostaňme teda pri špeciálnej edícii. S týmito hodinkami mám taktiež osobnú skúsenosť, nosím ich na ruke už dlhšiu dobu a môžem povedať že ide o fakt odolné hodinky, ktoré zniesli aj tvrdšie zaobchádzanie.

V prípade že sa kožený remienok vymení za NATO, tak znesú naozaj všetko.

Hodinky majú priemer púzdra 42 milimetrov a čiernu DLC povrchovú úpravu so žltými detailami. Rovnako je na tom i dodávaný kožený remienok. Svojím dizajnom tento kúsok presne zapadá do rodiny DS Podium, výnimočný je však svojím farebným spracovaním, červenou sekundovkou a nápisom Racing Edition. Hlavný ciferník je doplnený troma menšími, ktoré slúžia chronografu Precidrive s presnosťou na desatinu sekundy. Na pozícii štyroch hodín má svoje miesto ukazovateľ dátumu. Čo sa týka ovládacích prvkov, na pravej strane majú hodinky koliesko pre nastavenie času/dátumu a dve tlačidlá na ovládanie chronografu spolu s tachymetrom. Sklíčko je zafírové a má antireflexnú povrchovú úpravu. Tento kúsok sa už pomaly vytráca z obchodov, nakoľko sa nejedná o úplnú novinku. Dostupný je ale napríklad v e-shope Inhodinky.sk za 569 Eur.

Na týchto hodinkách sa dá oceniť hlavne ich kvalitné spracovanie, robustnosť a prehľadnosť, aj keď to ta na prvý pohľad nevyzerá. V prípade že sa kožený remienok vymení za NATO, tak znesú naozaj všetko.


Seiko 5 Sports Limited EditionSeiko, japonský výrobca hodiniek s dlhodobou tradíciou, množstvom vlastných patentov a dokonca prijateľnými cenami za automaty. Tiež som túžil obohatiť svoju zbierku o hodinky tejto značky a keď som objavil limitovanú edíciu (na ktoré som zaťažený) tohto menej známeho modelu bolo rozhodnuté. Počet kusov limitky nebol zverejnený, no už pomaly ale isto miznú z trhu a treba sa poponáhľať. Vyrábajú sa v štyroch vyhotoveniach a to modrá, červená, čierna a zelená, všetky s NATO remienkom. U mňa vyhral jednoznačne zelený variant, ale na slovenskom trhu sa už dajú zohnať iba zvyšné prevedenia.


Zaujať by mohol ich jednoduchý dizajn

Mohutné puzdro z nerezovej ocele je tak jednoduché, až je krásne a obsahuje iba jeden ovládací prvok – korunku pre nastavenie času/dátumu. Za sklíčkom z hardlexu sa ukrýva ciferník zo sklených vlákien a veľké číslice minút sú príjemnou zmenou oproti klasickým hodinovým indexom. Klasické ručičky minút a hodín sú doplnené jednoduchou sekundovkou, ktorá má na jednom z koncov číslo 5. Jej jednoliaty pohyb dokáže doslova hypnotizovať. Ciferník je následne už ozdobený iba označením vodotesnosti a nápisom Limited Edition. Zadné veko puzdra je priesvitné, odhaľuje mechaniku 4R35 s automatickým naťahovaním a 23 rubínmi.

Nikde sa nevraví, že táto limitovaná edícia je určená pre petrolheadov, avšak zaujať by ich mohol ich jednoduchý dizajn, prehľadnosť a možno aj štipka retro dizajnu. Nemajú síce funkciu chronografu, ale potešia tých čo sa radšej pozrú na hodinky keď ich prestanú baviť digitálne číselká na displeji auta. Červené, čierne aj modré vyhotovenie sú na našom trhu dostupné v e-shope ihodinarstvo.sk za relatívne príjemných 268 Eur, čo je za automaty vskutku dobrá cena.


ROUE TPS


Chronograf je dokonca doplnený funkciou pulzometra.

Značka ROUE je z tých menej známych, zaujala ma však na prvý pohľad. Dokonca slovo Roue vo francúžštine znamená koleso. Samotný výrobca prezrádza že ich dizajn je inšpirovaný jednoduchosťou klasických áut a hodiniek z 50. a 60. rokov minulého storočia.

A to je pravda, púzdro s priemerom 40 milimetrov z nerezovej ocele, meca-quartz pohon a dizajn s čistým vzhladom a dominujúcou sekundovou ručičkou sú ťahákom pre oči.

Model TPS je limitovaný, každý na 1000 kusov. Zadné veko vyobrazuje reliéf pretekárskeho Porsche 910. Ciferník pod vypuklým minerálnym sklom a zafírovou povrchovou úpravou je v prípade modelu TPS Two strieborný s čiernou stupnicou chronografu. Ten je ešte doplnený zaujímavou funkciou pulzometra, ktorý slúži na meranie srdečného tepu. Hodinová a minútová ručička sú doplnené výraznou sekundovkou chronografu v oranžovej farbe. Ciferník je nadizajnovaný v tzv.panda prevedení s troma ukazovateľmi – minutovka chronografu, sekundová ručička času a ukazateľ 24-hodinového formátu. Na pravej strane púzdra sú ovládacie tlačidlá chronografu a korunka pre nastavenie času. V balení sa nachádzajú dva remienky, jeden kožený s perforáciou a druhý silikónový. Ich výmena je je úplne jednoduchá vďaka easy-click systému.


Model ROUE TPS zaujme hlavne milovníkov jednoduchého dizajnu a klasiky. Ich vzhľad sa navyše hodí aj k elegantnejším outfitom, takže ich nositeľ týmto kúskom nič nepokazí. Dostupné sú bohužiaľ iba v českom zastúpení značky ROUE a to za 7590 českých korún (290 Eur).


Casio EQB-1100AT-2AER Scuderia Alphatauri Limited Edition

Casio je japonská klasika a doslova gigant čo sa týka technologických vychytávok. Ich podznačka Edifice sa zameriava na športovejšie a technologicky nabité modely, mnohokrát s podporou tímov Formule 1. Po edíciách Torro Rosso tu je tentokrát model s dlhým komplikovaným názvom pre tím Scuderia Alphatauri.

Pri značke Casio však ide primárne o technologickú nadradenosť.

Ide o mohutné kovové hodinky s priemerom púzdra 44,6 milimetra a kovovým remienkom, takže sa netreba báť ani silnejšieho vetra. Hneď na prvý pohľad zaujmú robustným spracovaním a karbónovou lunetou. Ciferník obsahuje viacero komplikácií a ukazateľ dátumu, pri značke Casio však ide primárne o technologickú nadradenosť. O napájanie sa stará systém Tough Solar, kde sú pod ciferníkom umiestnené solárne články starajúce sa o napájanie batérie. Ďalším výrazným prvkom je prepojenie Bluetooth s mobilným telefónom, ktoré odomyká ďalšie funkčné možnosti ako jednoduché prestavenie časových pásiem, nastavenie budík a podobne. Samozrejmosťou je pri takomto modeli zafírové sklíčko a vodotesnosť do 100M.

Nakoľko sa jedná o limitovanú edíciu, tak cenovka je vyššia a to konkrétne 519 Eur v e-shope spoločnosti Irisimo.sk. Zaujať by mohli prevažne technologických nadšencov, ktorí sa nemusia báť ani tvrdšieho zaobchádzania.


Tissot T-Sport V8


Označenie V8 tieto hodinky predurčuje na ruku nadšencom automobilizmu

Opäť ďalší kúsok s nápisom „swiss made“ v spodnej časti ciferníka, zvučné meno Tissot, elegantné spracovanie. Už len samotné označenie V8 tieto hodinky predurčuje na ruku nadšencom automobilizmu. Nechýba ukazateľ dátumu, chronograf a ani tachymeter. Ciferník je chránený zafírovým sklíčkom, poháňané sú batériou a ich hmotnosť je len 80 gramov.

Zaujímavo pôsobí ich dizajn, trojica menších ciferníkov je potlačená číslicami 4, 8 a 12, ktoré sú situované do bielych kruhov. Spolu so zelenou lunetou v odtieni british racing green evokuje vzhľad klasických pretekárskych automobilov ako napríklad Jaguar D-Type. Na pravej strane púzdra majú hodinky korunku pre nastavenie času/dátumu a ovládacie tlačidlá chronografu. Dodávaný je k hodinkám čierny kožený remienok s perforáciou, ktorým nič nepokazíte.


Nemusíte mať práve v garáži britskú klasiku na to, aby ste si tieto hodinky mohli zaobstarať, stačí ich mať na ruke a ten Jaguar už si ľahko domyslíte. Zbierku hodiniek každopádne pekne ozvláštnia svojim dizajnom a isto zaujmú aj známych. V e-shope slovenského predajcu Irisimo.sk ich nájdete za 375 Eur.


Omologato James Hunt Chronograph


...nikto iný než pretekár F1, James „The Shunt“ Hunt

Omologato je značkou nezapadajúcou zrovna medzi gigantov, je skôr z tých menej známych, ale o to bližších automobilizmu. Každý jeden ich model je nejako spätý s motoristickou tematikou, či už sú to okruhy alebo jazdci. A práve to druhé má v názve posledný kúsok z môjho výberu, nikto iný než pretekár F1, James „The Shunt“ Hunt.

Omologato na jeho počesť vyrobilo 750-kusovú limitovanú edíciu hodiniek v dvoch prevedeniach. Jedno má nerezové púzdro bez povrchovej úpravy, druhé je celočierne vyhotovenie s DLC povrchovou úpravou. Ide primárne o dizajnový kúsok s quartz pohonom a chronografom, v prípade celočierneho vyhotovenia sa však trochu stráca prehľadnosť na ciferníku. Ten je ozdobený troma pásmi, rovnako ako Jamesova helma a jeho autogramom. Vpravo sa klasicky nachádza korunka pre nastavenie času a tlačidlá chronografu. Hodinky sa dodávajú buď s nylonovým remienkom alebo koženým s perforáciou. Zadné veko rovnako zdobí autogram Jamesa Hunta a označenie edície s poradovým číslom.Tento kúsok by mohol zaujať zberateľov, nakoľko sa hodinky dajú zohnať stále za slušnú cenu (Omologato.cz, 8990 CZK/343 Eur). A nosiť na ruke autogram legendy chce predsa každý.


Na záver...


Dúfam, že som Vás svojím výberom trochu inšpiroval a zároveň aj poučil. Ak máte vo svojom okolí niekoho, koho vášňou sú autá a zároveň hodinky, prípadne nemá prehľad o čase, tak do Vianoc na poslednú chvíľu ešte stíhate niečo zaobstarať. Ak by ste prípadne mali nejaké tipy, ako tento rebríček doplniť, tak ma kľudne kontaktujte.

Kommentare


bottom of page