top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

TOP 6: Pretekárske hry do mobilu

Máme tu Vianoce a s nimi vďaka pandémii aj lockdown, takže sme tak trochu nútení byť doma s rodinou a kŕmiť sa zemiakovým šalátom a zákuskami. Čo však robiť ak Vás chytí ponorka a žalúdok už je plný? Našťastie tu máme moderné smartfóny s dobrým výkonom, ktoré nám (priznajte sa) pomáhajú krátiť čas. Prinášam Vám teda výber šiestich hier, ktoré Vám pomôžu zabaviť sa, ak máte radi automobilovú tematiku.


Dobre dobre, nemusíte sa priznávať koľkokrát ste si nudné dni v práci krátili hraním sa na telefóne, zoznamkami a tak ďalej. No ale povedzte sami, netúžite niekedy sadnúť aspoň virtuálne za volant 700-koňového Lamborghini a ukázať ostatným ako sa to robí? Prípadne len tak preventívne precvičiť reflexy a vytrvalosť? Ak ste odpovedali aspoň raz áno, tak nech sa páči, tu je pár tipov na tie najlepšie hry súčasnosti s automobilovou tematikou:


Real Racing 3


Táto hra je už dlhoročnou klasikou medzi mobilnými hráčmi. Dobre spracovaná 3D grafika, o akej sa nám ešte niekoľko rokov na mobiloch nesnívalo, zaujme na prvý pohľad. Na výber je obrovské množstvo automobilov, ktoré sa postupom hry sprístupňujú. Či už sú to civilné hot-hatche alebo klasické muscle cars z USA, prípadne historické monoposty F1. Na svoje si prídu milovníci moderny aj klasiky, cestných vozov tak aj tí čo obľubujú motoršport. Vytrvalostné preteky v Le Mans, F1 v Monze alebo kategória GT, to všetko a ešte viac Real Racing ponúka. Príjemným bonusom sú reálne pretekárske okruhy, dokonca vo viacerých svojich variantoch.

Hra ponúka voliteľnú obtiažnosť, takže si na svoje prídu začiatočníci, no aj skúsení hráči. Ovládať sa dá Real Racing dotykom aj pomocou akcelerometra, navoliť sa dá automatický plyn. Nastaviť sa dá navyše aj stupeň brzdového asistenta, asistenta zatáčania a trakčná kontrola. Na výber je aj viacero pohľadov, či už z kokpitu, spoza auta, každý si nájde to čo mu vyhovuje. K dispozícii je aj multiplayer, kde sa na trati stretne viacero hráčov, prípadne týždenné eventy pri ktorých sa súťaží o najrýchlejší čas na vybranej trati.

Hra je pravidelne rozširovaná o nový obsah a eventy, zároveň však je dosť náročná na úložisko. A hlavne pozor na v dnešnej dobe tak rozšírené mikrotransakcie.

Real Racing 3 je dostupný ako v Obchode Play od Google, tak aj App Store od Apple.
CSR Racing 2


Hra, ktorá je z trochu ného súdka než prvá v poradí. V CSR Racing, ktoré má za sebou už viacero dielov sa jedná primárne o tzv.drag racing, teda preteky v šprinte. Znie to možno jednoducho a fádne, ale tvorcom sa darí hru stále rozširovať, pribúdajú stále nové autá a eventy. Za zmienku stojí aj možnosť tuningu a postupného vylepšovania áut, vizuálnych modifikácii a čo je nezvyčajné, tak aj reštaurovania starších klasík. Všetko je samozrejme možné až za zarobené peniaze, zlaťáky a body, takže rýchly postup hrou vyžaduje aj veľa času.

Ovládanie je vcelku jednoduché, hráč v podstate len radí nahor na základe virtuálneho otáčkomera a využíva nitro systém v správnom okamihu. V multiplayeri však už ide o detailné nastavenia tuningu a precíznosť na desatiny sekundy pri preraďovaní. Hra však určite zabaví, či už na chvílku alebo aj na dlhý čas.

CSR Racing 2 je dostupná zadarmo na Obchode Play aj jabĺčkovom App Store, ale takisto pozor na mikrotransakcie.
Hill Climb Racing 2


Hra, ktorá je treťou v poradí, sa už na prvý pohĺad odlišuje grafickým vypracovaním. To je vyslovene v 2D kreslenom dizajnom, ktorý možno pôsobí trochu infantilne, no po čase si naň človek zvykne. Princíp hry je naozaj jednoduchý, ovláda sa iba plynom a brzdou, pričom má hráč prejsť čo najväčšiu vzdialenosť v jednotlivých "krajinkách". Pri výskoku do vzduchu, treba pomocou týchto dvoch tlačidiel auto vyvážiť, aby "vodič" nedopadol hlavou na zem. Popriitom všetkom ešte treba dávať pozor na stav paliva.

Hra ako taká by omrzela už po piatich minútach, ale tvorcovia ju ozvláštnili ako postupným vylepšovaním auta, tak aj odomykaním rôznych dopravných prostriedkov, od motorky, cez monstertruck až po tank. Takisto sú sezónne k dispozícii rôzne minisúťaže, šampionáty a multiplayer.

Vylepšiť si môžete svoj dopravný prostriedok rôznymi vychytávkami, no aj svojho avatara doslova od hlavy až po päty.

Hru si zahráte na iPhonoch/iPadoch, ale aj na zariadeniach s Androidom, pre obe platformy je dostupná zadarmo.Forza Street


Forza je meno, ktoré je známe predovšetkým hráčom na platforme xBox a je tu s nami už dlhé roky. Minulý rok sa táto hra konečne dostala aj na obrazovky smartfónov, aj keď v značne jednoduchšej podobe. Bohatý výber automobilov tu stále je, no hra je ochudobnená o velkú mapu. Príbeh sa odohráva v podstate v meste a postupne Vás prevedie akýmsi šampionátom.

Ovládanie je absolútne jednoduché a obmedzuje sa na dva ovládacie prvky. Na štarte treba "plynovým pedálom" trafiť čo najlepšie otáčky pre ideálny štart a plyn sa drží až po najbližšiu zákrutu. Tam treba na jej začiatku a konci správne trafiť (pustiť a opäť stlačiť plyn) a pokračovať ďalej. Druhý ovládaci prvok sa týka už len "nitra", ktoré zlepší zrýchlenie a môže poskytnúť výhodu oproti súperovi.

Jednotlivé automobily sa dajú vylepšiť pomocou tuningových kitov, čím sa zlepší ich výkonnostný rating. Graficky je hra spracovaná dosť dobre, aj keď pri samotnom hraní sa auto v podstate nijak neovláda, namiesto toho tvorcovia ozvláštnili hru akoby filmovými zábermi. Nezvyčajné, ale cení sa to.

Hra je dostupná v AppStore zadarmo, rovnako je tomu aj Obchode Play od Google.
Need For Speed: No Limits


Hra, ktorá sa stala legendou už pred vekmi na počítačoch, na konzolách a samozrejme ambície sú aj na mobilných zariadeniach. Výtvor menom No Limits sa po nie celkom vydarených predchádzajúcich pokusoch celkom podaril. Zahŕňa kampaň s príbehom, súťažné eventy, obdobu multiplayeru 1 vs 1 a samozrejme aj vylepšenia (výkonový aj vizuálny tuning). Skalní fanúšikovia Undergroundu budú aj tak sklamaní, nakolko chýba otvorená mapa, no vyhovieť sa nedá všetkým.

Po grafickej stránke je NFS No Limits naozaj vydarené, aj čo sa týka rôznych efektov a prostredia, nielen áut. Výber štvorkolesových miláčikov sa stále rozširuje, prichádzajú nové aktualizácie, ktoré prinášajú aj nové výzvy. Ovládanie je taktiež celkom intuitívne a veľmi rýchlo sa na ťahy zvyká.

Hra je dostupná zadarmo na AppStore aj Obchode Play, no pozor na niekedy prehnané množstvo mikrotransakcií.


Asphalt 9: Legends


Asphalt sa hrával ešte na tlačítkových telefónoch s mizerným rozlíšením displeja.

Asphalt, keď mobilní hráči vidia toto meno, vedia že ide o legendu. Väčšou už je hádam len legendárny Snake z Nokie 3310, no Asphalt sa hrával ešte na tlačítkových telefónoch s mizerným rozlíšením displeja.

Dnes už tu máme jeho deviate pokračovanie, ktoré je graficky na absolútne inej úrovni. 3D grafiku si môžu vychutnať hráči spolu s nekonečnými vizuálnymi prvkami, od ktorých vás budú po pár hodinách bolieť oči. Hra ponúka jednak dotykové ovládanie, no v poslednom dieli je k dispozícii aj jednoduchý "one-touch" systém, kde si hráč len vyberá z jednotlivých možností trasy.

Nechýba samozrejme nepreberné množstvo ako reálnych, tak i futurististkých automobilov. Tie je možné upravovať jednak výkonovo, tak aj vizuálne. Okrem kampane je možné sa zapojiť aj do týždenných/denných súťaží, nechýba samozrejme multiplayer a takisto rôzne tématické eventy.

Hra je samozrejme dostupná zadarmo pre Google Play obchod aj AppStore, no nakoľko ide o výtvor Gameloftu, tak nechýbajú neobľúbené mikrotransakcie.Dúfam, že Vás výber hier zaujal, mal by si každý nájsť to svoje. Verím zároveň, že Vás to príliš nepohltí a nájdete si čas, aby ste sa popri smartfóne venovali aj sebe a svojim blízkym. Tento výber máte totiž iba na krátenie nudy, nie na kradnutie svojho času :)


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page