top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

Speedkore Hellraiser: Slon v karbóne

Jasne, ten nadpis Vám možno na prvý pohľad nebude dávať žiaden význam. No keď si prečítate, aké auto si doprial hollywoodsky herec Kevin Hart, tak túto metaforu pochopíte. Poďme sa teda na to pozrieť.

Dodge Charger zo sedemdesiatych rokov veľmi predstavovať netreba, no ak by predsa, ide o legendárny "muscle car", ktorý vznikol v zlatých rokoch osemvalcov v USA. V modernej podobe ho poznáme už len ako silný sedan, no v minulosti to bolo obrovské kupé so vskutku výkonným motorom pod kapotou.

Znalcom netreba predstavovať ani osemvalce Hemi, konrétne ten s označením 426. Svoje znovuzrodenie zažil pred dvoma rokmi ako Hellephant (už chápete toho slona?). Ide o 1000-koňový osemvalec, ktorý sa predáva(l) samostatne za 30-tisíc dolárov a vypredaný bol za necelých 48 hodín. Jeden kúsok si zaobstarala firma Speedkore, ktorá postavila výnimočné kupé pre Kevina Harta.

Dominic Torretto len vyronil slzu a spomenul si na svoju pubertu...

Speedkore ukazoval ochutnávky najnovšej stavby už dávnejšie, no iba nedávno odhalili reálny výtvor. Pod kapotou má už spomenutý motor Hellephant, teda 7-litrový osemvalec s výkonom rovných 1000 koní a krútiacim momentom až 1288 Nm. Dominic Torretto len vyronil slzu a spomenul si na svoju pubertu...

Speedkore už dávnejšie Hartovi postavilo unikátny Plymouth Barracuda zo sedemdesiatych rokov, nanešťastie však herec svoje auto rozbil pri nehode. Tentokrát si zvolil teda Dodge Charger z rovnakej éry. Mohutné kupé dostalo karosériu z obnaženého karbónu, ktorý je navyše impregnovaný a v leteckej kvalite. Diabolskému menu dáva za pravdu aj celkový exteriérový dizajn kupé, no podobne to pokračuje aj v interiéri. Ochranná klietka (žeby pre prípad ďalšej nehody?), športové sedadlá so štvorbodovými pásmi a interiér v jednoduchom no modernom štýle, kombinujú červenú s čiernou. Naozaj pekelná kombinácia.

Pod estetikou sa skrýva aj zaujímavá technika. Predná náprava bola prevzatá z Chevroletu Corvette C6, tá zadná využíva nastavitelné tlmiče Penske a riešenie priamo z dielne Speedkore. Za luxusnými diskami HRE S201 sa ukrýva brzdová sústava od Brembo a o dostatočnú priľnavosť sa starajú pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S. Držím palce, pri tej porcii koní majú čo robiť.

Speedkore nezverejnilo cenu prestavby Chargera, no pri použitých komponentoch a spracovaní pôjde o nemalú čiastku. Komik a herec Kevin Hart s tým však problém nemá, obzvlásť ak ide o rozšírenie jeho zbierky štvorkolesových miláčikov.

63 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page