top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

Rezvani Hercules 6x6: Boh pick-upov

Americké Rezvani a ich kreácie sú v obore off-road vozidiel samostatnou kapitolou, naposledy sa preslávili obrneným modelom s prízvučným menom Tank, ktorý mal doslova mačo-dizajn a pod kapotou silný osemvalec. Ich novinka sa nesie v podobnom duchu, ale má ešte jednu nápravu navyše, pretože čím viac, tým lepšie, no nie?


...1300 koní výkonu, takže únikové manévre by nemali byť závažným problémom.

Po dizajnovej stránke je novinka menom Hercules veľmi podobná svojmu súrodencovi. Namiesto klasickej karosérie SUV však prichádza ako pick-up, čo isto poteší všetkých amerických redneckov. Otázne je, či na to budú stačiť ich peňaženky.


Mohutný nárazník, ktorý dostal ešte korunu v podobe asi tak štyridsiatky jokloviny zaručene ochráni prednú masku aj pred stredne veľkým kamiónom. Integrovaná LED rampa na streche sa pre zmenu postará o oslepenie nepriatela a naštvaný výraz prednej masky spolu so svalnatými blatníkmi odplaší aj posledných trúfalcov.


Pod prednou kapotou s agresívnymi líniami nájdeme portfólio pohonných jednotiek koncernu FCA. Na výber je nafta aj benzín, minimom je véčkový šesťvalec a maximom osemvalec s kompresorom. Posledný spomenutý má svoj pôvod v kupé Dodge Demon, ale objem motora bol zväčšený na 7 litrov a pôvodný kompresor bol vymenený za masívnejší. Výsledkom tejto posilňovacej kúry je nie menej, než 1300 koní výkonu, takže únikové manévre by nemali byť závažným problémom.Ale pozor, pretože meno Hercules nevyjadruje iba silu pod kapotou. Novinka dostala oproti Tanku jednu nápravu navyše, ktorá našla svoje miesto pod zadným nákladovým priestorom. V ponuke je pohon dvoch, štyroch, ale aj všetkých šiestich kolies samozrejme. Podvozok dodala firma Fox a s nápravami Dana 60 sa Herculesovi dostala do vienka naozaj slušná svetlá výška, s ktorou nebude problém objavovať neprebádané kúty tohto sveta.


V kokpite je značne viditeľný rukopis donora orgánov, Jeepu. Rezvani ale kabínu okorenilo na mieru vyrobenými sedadlami čalúnenými kožou Nappa a semišovým čalúnením na strope.


Amerika je iný svet.

Komu by sa málilo, pre toho je tu balík Military Edition. Ten zahŕňa systém nočného videnia FLIR, samozacelovaciu palivovú nádrž, sirény, plynové masky a kopu panciera. Takže aj počas veľmi nebezpečných roadtripov zostanú kožené sedadlá pekne čisté.


CEO značky Ferris Rezvani sa vyjadril, že Hercules 6x6 je najodolnejší a najvýkonnejší sériový pick-up na svete. Podotkol ešte, že novinka bola dizajnovaná s ohľadom na atletický vzhlad a postoj, pričom má tú správnu veľkosť na denodenné používanie. O tom každodennom používaní by som radšej pomlčal, ale uznávam, Amerika je iný svet.


Pre tých čo majú chuť cítiť dominanciu nad svojimi susedmi, alebo majú popri strachu o život aj slušný obnos navyše, sú známe aj ceny. Základná verzia Herculesa začína na sume 225-tisíc dolárov, Military edícia pridáva na cene ešte ďalších 100-tisíc.

12 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page