top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

Lexus IS 500: Stará škola

Lexus dnes predstavil vylepšený model IS 500, ktorý je splneným snom autičkárov. Atmosférický osemvalec a pohon zadných kolies je kombinácia, ktorá sa v dnešnej dobe vytráca. V Európe sa ho však bohužiaľ nedočkáme.

Osemvalec sa teda po nejakej dobe vracia do radu IS od Lexusu a zároveň začína éru modelov F Sport Performance, ktoré budú stáť v hierarchii pod plnotučnými F modelmi.

Ako už napovedá meno IS 500, o pohon novinky sa stará atmosférický osemvalec s objemom 5 litrov. Pri 7100 otáčkach dosahuje maximálny výkon 472 koní a krútiaci moment dosahuje maximum 585 Nm. Dostupná je iba 8-stupňová automatická prevodovka, aj vďaka nej je rozbeh na stovku záležitosťou 4,5 sekundy. Hmotnosť dosahuje 1765 kilogramov, čo je iba o 65 kg viac než model IS 350 F Sport.

Novinka ale nie je iba o novom motore v portfóliu. IS 500 má už v štandarde balík Dynamic Handling Package. Jeho gro je adaptívny podvozok a diferenciál typu Torsen na zadnej náprave. Ďalej sú tu tlmiče, s ktorých vývojom pomohla Yamaha a postarajú sa o lepšiu stabilitu. Novinka v porovnaní so slabšou IS 350 dostala aj väčšie brzdy.


Popri mechanických vylepšeniach prišli aj technologické vylepšenia na úrovni aktívnej bezpečnosti. Detekciu chodcov, núdzové brzdenie, držanie v pruhoch a ďalšie vychytávky zastrešuje systém Lexus Safety System+ 2.5.

Európania majú smolu

Osemvalcový sedan dostal agresívnejší look aj vďaka vydutej kapote, no i rozšíreným blatníkom. V nich dostali miesto 19-palcové disky kolies Enkei s 10-lúčovým dizajnom. V zadnom nárazníku trčí štvorica výfukových koncoviek umiestnených po vzore modelu RC F alebo staršieho IS F.

Pár zmien sa odohralo aj v interiéri, štandardom sa napríklad stal vyhrievaný volant alebo iné pedále. Samozrejme po celej kabíne sa nachádzajú emblémy F Sport a prístrojový štít má unikátnu uvítaciu obrazovku.


Novinka príde do predaja niekedy na jeseň tohto roka, no Európania majú smolu. Na náš trh sa osemvalcové IS 500 nedostane.

188 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page