top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

GP ICE RACE 2020: CHLADNÝ ADRENALÍN

Updated: Oct 19, 2020Spojenie Álp, lyžovania a motošportu Vám nejde dokopy? Aj mne by to dávalo väčší význam iba v spojení pohoria a motošportu, predsa len brázdenie horských priesmykov a preteky do vrchu majú svoje čaro. Uplynulý víkend som však objavil podujatie, ktoré skôr spomenutú trojkombináciu predstavuje a v žiadnom prípade nemožno hovoriť o sklamaní.

V údolí Álp neďaleko lyžiarskeho strediska Kaprun sa na brehu jazera nachádza mestečko Zell am See. Taktiež lyžiarske stredisko, hoci nie až tak vyhlásené ako vyššie spomenutý Kaprun. Necelých 10-tisíc obyvateľov žije prevažne z cestovného ruchu, posledný víkend ale bolo v meste asi tak dvakrát viac ľudí než obvykle. Neboli to lyžiari, teda boli to aj tí, ale takí zvláštnejší (rozumej šialenejší) lyžiari. Prevažne ale išlo o fanúšikov motošportu a rýchlych áut.


Hipsterov, ekológov a infuencerov isto poteší, že sa žiadne zvieratá netýrali a lyžiari sa potešili, že boli ťahaní za niečím, čo má značne lepšiu trakciu na snehu než motorka.

Podujatie GP Ice Race obnovilo svoju činnosť minulý rok po prerušení v roku 1974. Ročník 2019 bol nadmieru úspešný, takže sa organizátori rozhodli pokračovať v úspešne započatej ceste. A dobre robia, podobné podujatie v takomto rozmere neregistrujem.

Na trati v snehu sa predvádzajú historické automobily, ako aj moderné špeciály. Nedá mi nespomenúť Audi S1 Quattro, Porsche 953, moderný a jedinečný Continental GT od Bentley, Porsche Speedster alebo tiché a dynamické Porsche Taycan. Popri nich sa na trati preháňali mrštné buginy alebo relly špeciály Škoda Fabia R5. Súťažné autá boli rozdelené do kategórií, podľa toho či šlo o štvorkolky alebo stroje s jednou poháňanou nápravou. Fabie a buginy mali taktiež samostatnú kategóriu, tam nesmieme zabudnúť na slovenského jazdca Martina Kočiho, ktorý sa s Fabiou R5 umiestnil na peknom druhom mieste.
…Porsche 935, ktoré sa vie aj na snehu veľmi slušne rozčertiť

Disciplínou, ktorá si zaslúži samostatnú zmienku je skijöring (čítaj šijering), čo je oficiálne športová disciplína pri ktorej je lyžiar ťahaný koňom, sobom, psami alebo motorkou. Hipsterov, ekológov a infuencerov isto poteší, že sa žiadne zvieratá netýrali a lyžiari boli ťahaní za niečím, čo má značne lepšiu trakciu na snehu než motorka. Hlavne ak sa použijú pneumatiky s hrotmi, o ktoré sa postaralo Pirelli. Lyžiari sú ťahaní na lane pripnutom k autu, čo už z pohľadu diváka je celkom slušný adrenalín. Taký Volkswagen Käfer je ešte nič oproti legendárnemu Porsche 935, ktoré sa vie aj na snehu veľmi slušne rozčertiť.

Malým bonusom je fakt, že preteky (vrátane skijöringu) sa konajú nielen cez deň, ale aj večer do neskorých hodín. Trať je síce slušne osvetlená, no tmavá obloha a chlad pekne ozvláštňujú atmosféru.

GP Ice Race bola vskutku zaujímavá akcia, ktorej som sa nezúčastnil poslednýkrát. Vzdialenosť 5 hodín od Bratislavy nie je žiadna katastrofa, prípadne môžete návštevu tohto podujatia spojiť s návštevou hôr alebo lyžovačkou. Prostredie alpského údolia je po rozplynutí hmly naozaj pastvou pre oči, každopádne vy si teraz môžete oči popásť aj z pohodlia obývačky v rozsiahlej galérii.

Recent Posts

See All
bottom of page