top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

GOODWOOD FESTIVAL RÝCHLOSTI 2018: PETROLHEADOV SEN

Updated: Oct 19, 2020

Po roku je to tu opäť. Pristávame v Londýne a smerujeme k južnému pobrežiu. Už po tretí rok som sa zúčastnil Festivalu Rýchlosti v britskom Goodwoode, konečne však nie sám a zo Slovenska sme vyrazili traja. Do tretice všetko dobré? Čítajte, pozerajte a dozviete sa…



Festival Rýchlosti v britskom Goodwoode sa prvýkrát konal už v roku 1993, takže tento rok sa odohral už jeho 25. ročník. Skôr než sa bližšie pozrieme na jeho strieborné jubileum si pripomeňme začiatky tohto festivalu. Lord March zorganizoval prvý ročník zhodou okolností súčasne s 24-hodinovkou v Le Mans. Jeho obavy o návštevnosť tak boli namieste, avšak o to väčšia bola jeho radosť, keď v prvé ráno videl stovky ľudí hrnúť sa na jeho panstvo.

Ide o jedno z najväčších podujatí svojho druhu na svete, o to viac nám je ľúto, že automobilovým nadšencom zo Slovenska je tak málo známe.


A ako to vyzerá teraz? Posledné roky býva počet lístkov limitovaný na 150-tisíc kusov, no pár dní pred podujatím sú i tie beznádejne vypredané a lordov „dvor“ býva slušne zaplnený. Ide tak o jedno z najväčších podujatí svojho druhu na svete, o to viac nám je ľúto, že automobilovým nadšencom zo Slovenska je tak málo známe.


Pozrime sa však, ako prebiehal posledný ročník, ktorého hlavným bodom bolo 70. výročie športových automobilov Porsche. Tých sa na trati ukázala vskutku celá plejáda, od prvej 356-tky až po supermoderný špeciál 919 Evo, ktorý si stihol odniesť absolútny rekord ‚Ringu. Čo nás však chytilo za srdce, bolo iné “Porsche”. Už dávnejšie sme písali o spolupráci spoločností Singer a Williams Advanced Engineering. Výsledkom je nádherné kupé označené ako DLS (Dynamic and Lightweight Study), ktoré je zároveň darom k spomínaným sedemdesiatinám. Vzduchom chladený atmosférický šesťvalec má naozaj famózny zvuk, po vizuálnej stránke sa zas dajú hádam donekonečna obdivovať jeho detaily.

Na trati či vo forme statických exponátov nebola núdza o vskutku raritné kúsky. Že sa na českých Legendách majitelia boja vystaviť svoje Ferrari na slnku? Nech sa páči, LaFerrari a Ferrari F50 postavené na suchej lúke. Na Cars & Coffee Slovakia vás upútalo Lamborghini Huracán Performante? Na parkovisku (na poli) pred areálom stretnete aspoň tri. Cestou na ubytovanie máte v spätnom zrkadle Aston Martin DBS Superleggera predstavený približne dva týždne dozadu. Na druhý deň stretnete Magnusa Walkera, vidíte Horacia Pagani šoférovať svoje auto alebo obdivujete supermoderný Koenigsegg Regera aj s jeho tvorcom Christianom. Áno, Goodwood Vám zmení pohľad na automobilový svet.

Áno, Goodwood Vám zmení pohľad na automobilový svet.

Pochopíte, že exkluzivita nie je všetko a nech to stojí čokoľvek, tak s tým treba jazdiť a jazdiť naplno.


Budúci rok idete s nami. Ste vítaní!

Pochopíte, že exkluzivita nie je všetko a nech to stojí čokoľvek, tak s tým treba jazdiť a jazdiť naplno. V Goodwoode nikomu nie je ľúto spálených gúm na monoposte F1, odretých blatníkov na drahých špeciáloch alebo staručkej klasiky, ktorá skončila v hodinách. Plechy sa opraviť dajú, avšak zameškané úsmevy a radosť vám nikto nikdy nevráti. Chcete dôkaz? Jednak si pozrite galériu a potom dajte vedieť, že budúci rok idete s nami. Ste vítaní

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page