top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED 2017: AUTOMOBILOVÝ VRCHOL

Pre podaktorých je automobilovou udalosťou roka Ženevský autosalón, pre iných 24-hodinovka v Le Mans a niektorým stačí aj autosalón v Bratislave. Myslím však, že najväčšou automobilovou udalosťou je úplne iné podujatie a to viac ma zaráža, že podaktorí o ňom ani len netušia. Ako ste na tom vy? Hovorí Vám niečo Festival rýchlosti v Goodwoode?

V dnešných časoch je festivalov fakt neúrekom. Hip-hopové, techno, detské, pre homosexuálov alebo feministky… Na svoje si príde každý, od hipsterov cez slobodné mamičky až po hyperaktívne dôchodkyne. Čo ale zostáva petrolheadom? No predsa sa na konci júna vybrať na juh Anglicka do Goodwoodu, kde sa každoročne odohráva Festival Rýchlosti.
Máte radi F1, či ste skôr zástancami rallye? Obľubujete skôr autá, alebo motorky? Predvojnové veterány, povojnová klasika alebo supermoderné hyperšporty? V Goodwoode nájdete všetko na jednom mieste. Ak očakávate, že by boli všetky vystavené v žiare reflektorov a naleštené, tak sa dosť mýlite. Veľká väčšina exponátov sa niekoľkokrát do dňa preženie po trati alebo rýchlostnej skúške v lese, no a jazdci ich tiež zrovna nešetria. Nie je nič výnimočné ak staručký Auto Union Type C začne počas jazdy na trati horieť alebo supermoderné Ferrari 488 GTE skončí zapichnuté v balíkoch slamy, ktoré lemujú trať.

Autá, ktoré boli príliš sofistikované, príliš výkonné, príliš dominantné – a niekedy príliš nebezpečné. Všetky ale majú spoločné jedno: Boli vo svojej dobe niečím neprekonateľným, boli snom malých chlapcov a niektoré postrachom jazdcov.

Festival má každý rok niekoľko tém s jednou hlavnou. Tou kľúčovou boli tento rok takzvaní priekopníci motoršportu. Autá, ktoré boli príliš sofistikované, príliš výkonné, príliš dominantné – a niekedy príliš nebezpečné. Niektoré boli proste bezkonkurenčné, iné zakázané a podaktoré takmer zničili motoršport. Všetky ale majú spoločné jedno: Boli vo svojej dobe niečím neprekonateľným, boli snom malých chlapcov a niektoré aj postrachom jazdcov.Netreba však zabúdať na výročia. Ikonická talianska automobilka menom Ferrari oslávilatento rok v Goodwoode 70.narodeniny vo veľkom štýle. Zaspomínali sme na prvé auto so vzpínajúcim sa žrebcom na kapote, na svojského Enza i na známych jazdcov. No a v neposlednom rade nám ústa úžasom otvorila paleta krvavočervených monopostov a športových áut, ktoré tak milujeme – Ferrari. Vidieť ich na trati, mať možnosť sa ich dotknúť, pozorovať ich v plnom tempe…srdce sa mi rozbúcha radosťou ešte aj teraz.

Tvrdá práca, zápal pre to čo milujete a snaha sa vyplácajú.

Aby to však nebolo len o strojoch, je tu jeden výnimočný človek. Muž, ktorý stvoril šampionát F1 tak ako ho poznáme a chlapík ktorého všetci poznajú ako Bernieho. To je Bernie Ecclestone, muž ktorý začal ako jazdec, pokračoval na poste manažéra a skončil ako žijúca legenda. Muž, ktorý je dôkazom, že tvrdá práca, zápal pre to čo milujete a snaha sa vyplácajú. Klobúk dolu pred tebou Bernie.


No ale dosť bolo rečí z mojej strany, na záver vám odporučím iba dve veci. Najskôr si urobte čas a vychutnajte si bohatú galériu. A ten čas naozaj bude treba, viac než tri stovky fotiek si ho vyžadujú. Budem veriť, že ich len tak neprelistujete jednu po druhej.

Druhá vec je, že ak chcete vidieť niekoľko odvetví a generácii motoršportu na jednom mieste tak neváhajte. Mohol by som Vám písať a hovoriť aký je to zážitok, no sami to zistíte najlepšie. Dúfam teda že na budúcoročnom Festivale Rýchlosti sa spolu stretneme a vychutnáme si to viacerí!

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page