top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED 2016: AUTOMOBILOVÉ NEBO

Ako každý rok tak i tentokrát na konci júna lord March otvoril brány svojho panstva v Goodwoode, aby si na svoje prišli všetci milovníci motorizmu, spálených pneumatík a vône benzínu. Teraz sa tam vybral Rado aby si splnil svoj sen a priblížil toto podujatie i Vám.Festival rýchlosti v Goodwoode je veľmi známym pojmom medzi nadšencami motorizmu a myslím, že kto ho už zažil, ten neľutuje. Poďme však po poriadku. Tomáš sa zúčastnil Legiend v Prahe, ktoré som plánoval po minulom roku navštíviť aj ja. Vopred som sa však dozvedel, že to nebude možné a hľadal som teda náhradné riešenie. Áno, Goodwood ma napadol ako prvý a akonáhle som zistil, že budem mať voľno, bolo rozhodnuté. Ide sa, nech to stojí, čo to stojí.

Nebudem vás zaťažovať opisom cesty a podobnými zbytočnosťami, poďme sa hneď pozrieť za brány panstva v Goodwoode, ktoré sa otvorili vo štvrtok ráno. Prvý deň ma privítalo poriadne upršané počasie, no sme predsa na festivale a navyše v Anglicku, takže žiadny problém. V areáli panstva sa staticky prezentujú modely rôznych značiek a úpravcov. Vidieť ste mohli Fiestu ST, Lexus LFA ale napríklad i Bloodhound SSC, špeciál ktorý by mal prekonať rýchlosť 1 000 míľ za hodinu.
Máte radi klasiku? Nie je problém.

Chcete radšej najmodernejší superšport? Vyhovieme vám.

Popri tom všetkom sa na trati v rámci podujatia Moving Motor Show prezentujú automobily vybraných značiek ako BMW (M2, i8), Aston Martin, Mazda MX-5 ale na počudovanie to skúšala i Dacia Sandero. Popri tom ste sa mohli previezť na sedadle spolujazdca v Jaguari F-Type S, pravdaže pod vedením skúseného vodiča a viac menej dverami napred, alebo si skúsiť off-roadovú trať v jednom z SUV od Land Roveru. O kus ďalej sa predvádzali Porsche Cayenne S na tak rozmočenom poli a v takých rýchlsotiach, že i pohon všetkých kolies tu bol bezmocný.

V piatok, druhý deň podujatia sa začal plnohodnotný Festival rýchlosti a dával o sebe vedieť až na vzdialené parkovisko. Po trati pretekov do vrchu sa začali preháňať motorky i automobily a naozaj každý si prišiel na svoje. Máte radi klasiku? Nie je problém. Chcete radšej najmodernejší superšport? Vyhovieme vám. V rámci troch dní sa na trati dajú vidieť vskutku poriadne skvosty na kolesách. A pravdaže na trati to nie je žiadne vychádzkové tempo, jazdci predvedú buď parádnu šou alebo ju absolvujú v plnom tempe s ohľadom na najlepší čas.


Nové Céčko kupé od AMG ochotne spálilo pred divákmi dezén zadných gúm, Lexus LFA si to strihol bokom spolu s AMG GT R a určite nevidíte každý deň driftovať dakarský špeciál KAMAZ.

Naozaj dobré na Festivale rýchlosti v Goodwoode je, že tu vládne naozaj príjemná a priateľská atmosféra. Či už sa zastavíte v dave ľudí, v pavilóne vystavovateľov alebo v depe superáut všetky vaše otázky budú zodpovedané s úsmevom. Samotní vystavovatelia sa Vám prihovoria a veľmi radi prezradia zaujímavosti o ich štvorkolesových kráskach alebo vás v nich ochotne usadia/prevezú.

Ak by vám počas troch dní náhodou začal chýbať domovský kraj, tak je tu možnosť zastaviť sa i pri svojich (takmer) krajanoch. Veľmi rád som si pohovoril s ľuďmi z Praga Cars o ich modeli R1R, ktorá na trati v Goodwoode naozaj zapôsobila. No rovnako príjemná bola i návšteva u ľudí z Unique & Limited, ktorých si kľudne dovolím nazvať umelcami. A treba uznať že svojou tvorbou ma naozaj uchvátili už dávnejšie, vidieť ich diela vo veľkých rozmeroch ako zdobia areál v Goodwoode bolo naozaj príjemné.


Celkovo bol Festival rýchlosti pre mňa splneným snom a pravdaže neuveriteľným zážitkom. Nie každý deň je predsa šanca ohmatať si skutočné skvosty automobilizmu a vidieť ich na trati v plnej palbe. Nové Céčko kupé od AMG ochotne spálilo pred divákmi dezén zadných gúm, Lexus LFA si to strihol bokom spolu s AMG GT R a určite nevidíte každý deň driftovať dakarský špeciál KAMAZ. V neposlednom rade je zážitok aj to, keď si podáte ruku s osobnosťami motorizmu a zistíte, že to je vlastne taký istý človek a milovník áut ako aj vy.

Na záver vám návštevu Goodwoodu môžem len odporučiť a dúfam, že s niektorými z vás sa tam v budúcnosti uvidíme. No a nezabudnite si pravdaže vychutnať obsiahlu fotogalériu, ktorá vám dúfam aspoň trochu priblíži atmosféru Festivalu rýchlosti.

0 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page