top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

Cupra Formentor VZ5: Temperament od srdca

Cupra, ako dcérska značka španielskeho Seatu oslavuje svoje tretie narodeniny. Ako inak to osláviť, než niečím naj. Predstavíme si teda doposiaľ najvýkonnejšie SUV značky Cupra, ktoré si vypožičalo srdce od Audi.

Pod kapotu Formentoru VZ5 sa nasťahoval oturbený päťvalec 2,5 TFSI od Audi. Výkon je na úrovni 390 koní, krútiaci moment dosahuje maximum 480 Nm. Koncernový bratranec RS Q3 z Ingolstadtu disponuje rovnakým krútiacim momentom, no výkon má o niečo vyšší. Päťvalec prenáša svoj výkon na vozovku prostredníctvom 7-stupňovej dvojspojky a pohonu všetkých kolies.

Pri porovnaní s RS Q3 ešte zostaneme, v šprinte na stovku je totiž Formentor VZ5 o tri desatiny sekundy rýchlejší, teda 4,2 sekundy. Maximálna rýchlosť je tradične obmedzená na 250 km/h. Výkon dosahuje svoj vrchol pri 5700 otáčkach, maximum krútiaceho momentu je dostupné už od 2250 otáčok.

Päťvalcový Formentor sedí na exkluzívnych 20-palcových diskoch kolies, za nimi sú ukryté brzdy Akebono so 6-piestikovými strmeňmi. Novinka sa tak trochu stane aj exkluzívnou záležitosťou, nakoľko vyrobených bude iba 7000 kusov.


11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page