top of page
  • Writer's pictureRadoslav Belák

ASTON MARTIN V12 SPEEDSTER: ABSOLÚTNE HORE BEZ

Veľká väčšina exkluzívnych automobiliek v dnešnej dobe má svoju divíziu, ktorá sa stará o špeciálne modely, ktoré vynikajú nad sériovou produkciou. Aston Martin takéto svoje oddelenie nazval jednoducho písmenom Q, netreba si ich ale mýliť s gadget divíziou známou z filmov o Jamesovi Bondovi. Aj keď Agent 007 by sa speedsteru od Astonu určite nebránil.


Tak ako v Lamborghini má na starosti špeciálne a vysoko individualizované modely oddelenie Ad Personam a v Jaguari SVR, v Aston Martine pomenovali túto divíziu jednoducho Q. Vidím jasnú inšpiráciu v bondovkách, a ako som už spomenul v úvode, James Bond by ich výtvormi isto nepohrdol.Pre majiteľov bude helma nevyhnutným doplnkom.

To sa týka aj ich najnovšieho prírastku, ktorým je nekompromisný speedster s dvanásťvalcovým motorom a označením V12 Speedster. Logické. A prečo nekompromisný? Nemá absolútne žiadnu strechu (ani skladaciu) a čelné sklo, ani len jeho náznak. Pre majiteľov bude helma nevyhnutným doplnkom, nakoľko britský speedster dosahuje maximálnu rýchlosť až 300 km/h. A to už je nebezpečné, nielen pre nový účes.

Dosahovať až 300-kilometrové tempo umožňuje novinke od Q dvakrát preplňovaný dvanásťvalec s objemom 5,2 litra. Ten je spárovaný s 8-stupňovým automatom ZF a na zadné kolesá posiela prostredníctvom samosvorného diferenciálu výkon až 700 koní. Krútiaci moment dosahuje maximum s hodnotou 753 Nm, ktorý vystrelí novinku na rýchlosť 100 km/h iba za 3,5 sekundy. Dvanásťvalec je prevzatý z modelu DBS Superleggera.Prečo práve Hornet? Veď Briti majú predsa slávny Spitfire.

Dizajnové prvky sú pre zmenu prevzaté z modelu Vantage, otvorená novinka sa ale nechala inšpirovať aj konceptom CC100 Speedster a historickým modelom DBR1, ktorý v roku 1959 vyhral 24-hodinovku v Le Mans. Ďalšou prísadou v inšpirácii dizajnérov bol aj Aston Martin DB3S z roku 1953. Dizajnéri sa nechali uniesť aj letectvom, v ponuke je totiž aj vizuál s odkazmi na stíhačku F/A-18 Hornet. Tu však mohli byť Briti trochu menej pacifisti, veď majú v histórii napríklad slávnu stíhačku Spitfire s motorom Merlin, bombardér Vulcan alebo revolučný Harrier.

V interiéri to hýri karbónom, kožou a červenými látkovými pútkami, ktoré súvisia s čiastočnou inšpiráciou v stíhacích lietadlách. Miesto vodiča a spolujazdca je výrazne oddelené priečkou, ktorá je pevnou súčasťou karosérie. Zaujímavo pôsobí akási kabelka, ktorá nahrádza schránku pred spolujazdcom a je odnímateľná. Za sedadlami sa nachádza ešte malý priestor na batožinu a oblúky za hlavami pasažierov ukrývajú miesto na prilby.

Produkcia exkluzívneho speedsteru bude obmedzená iba na 88 exemplárov, pričom každý bude mať cenovku až 765-tisíc libier. Doručenie prvých kúskov je naplánované na prvý kvartál roka 2021. Nedávno predstavené Bentley Bacalar alebo McLaren Elva tak už o chvíľu dostanú súkmeňovca z rodnej britskej krajiny.

6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page